Understanding Pricing

 In English, Food, Recipes, Shopping

Compare Prices

Use the unit price to find the best buy. With the unit price (typically a price per pound or ounce), you can compare:

  • The same food in different form (like whole carrots and baby carrots)
  • Foods in different size containers (like a half-gallon and whole gallon of milk)
  • Foods in a similar category or food group (like a pound of zucchini and a pound of asparagus)
  • Different brands of the same food (like name-brand or store-brand cereal)

Want to learn more? For more information on comparing unit prices, refer to this Cooking Matters video.

The Cooking Matters campaign knows that kids need good food to grow up healthy. That’s why we’re here to help you learn to shop for and cook healthy, affordable meals for your entire family. For more information, including additional tips and recipes, visit co.cookingmatters.org.

Related Resources

Recipes: Sautéed Greens ; Orange Glazed Carrots ; Holiday Roasted Butternut Squash

The new Cooking Matters app for Android makes it simple to feed your family healthy foods, on any budget! Visit CookingMatters.org/app to plan meals with the touch of a button.

Exploring Food Together is a Cooking Matters toolkit of simple activities that adults can use to help kids learn about new foods and start building the skills to make healthy food choices.

Thanks!

Keep in Touch

Sign me up to receive the Double Up newsletter!Sign me up to receive Double Up texts with tips, recipes, and resources!

How did you hear about Double Up? (Required)

Did someone also tell you about DUFB at this location?
Did you also see a flyer/poster about DUFB at this location?

Do you have an EBT card?